Wrocławski Manhattan

4/8

Filip Springer/visavis.pl

Na osiedle przy pl. Grunwaldzkim pierwsi mieszkańcy wprowadzili się 1972 r. Za M3 trzeba było wtedy zapłacić gigantyczną na ówczesne czasy kwotę 200 tys. zł. Zespół sześciu budynków mieszkalnych i trzech pawilonów handlowo-usługowych zaprojektowała Jadwiga Grabowska-Hawrylak. Wcześniej przy reprezentacyjnej, dwupasmowej Kaiserstraße (dziś Oś Grunwaldzka) stały budynki z końca XIX wieku. Podczas obrony Festung Breslau zapadła decyzja, by całość wyburzyć.

Zgodnie z pierwotnym projektem na wrocławskim Manhattanie mieli mieszkać głównie pracownicy pobliskich uczelni. Jak napisała ?Gazeta Robotnicza? z 10 listopada 1972 r., ?osiedle miało być początkowo budowane jako inwestycja miejska, finansowana ze specjalnych dotacji centralnych z racji stosunkowo wysokich kosztów, uzasadnionych konstrukcją budynków, ich centralnym położeniem i bogatym programem usług na parterach?. Z braku dotacji koncepcja ta upadła i budowę osiedla zaproponowano spółdzielni mieszkaniowej. Ta zażądała przeprojektowania wieżowców.

Małe mieszkania (M3 i M4) - dedykowane jednej lub dwóm osobom - zostały zastąpione lokalami z bardziej zróżnicowanym metrażem od M2 do M7. Nabywcy mogli też zapomnieć o obiecywanym wcześniej indywidualnie projektowanym wyposażeniu w postaci wbudowanych mebli. Podobnie jak o eleganckich elewacjach tonących w zieleni, które miały tworzyć śródziemnomorski klimat w środku szarego PRL-owskiego miasta. Awangardowy projekt Grabowskiej-Hawrylak przerastał rozmachem czasy, w których powstał. Ówczesne budownictwo cierpiące notorycznie na brak właściwych materiałów i sprzętu nie było w stanie mu podołać. Koniec końców biały beton zastąpiono szarym, zrezygnowano z roślinności, a dachy pokryte zostały papą.

Więcej o osiedlu czytaj tutaj [KLIKNIJ]

Wszystkie zdjęcia
  • Jedyny w Polsce dom na linach
  • Unikatowy galeriowiec z ul. Kołłątaja
  • Tajemnice kamienicy Pod Murzynem
  • Wrocławski Manhattan
  • Pawilon Czterech Kopuł
-->
Więcej tematów - Wrocław
Wiadomości z Wroclawia
Magazyn Wrocław
Imprezy we Wrocławiu
Sport we Wrocławiu
Komunikacja we Wrocławiu