Tajemnice kamienicy Pod Murzynem

3/8

Źródło: Fotografie z okresu międzywojennego, Wyd. Via Nova

Lokatorami kamienicy na wrocławskim placu Solnym byli Murzyn, dwie mumie, kapelusznik, makler i wytwórca tarcz herbowych. Dzisiaj mieści się tu redakcja "Gazety Wyborczej"

To siedziba ze świetną przeszłością, pamiętająca czasy, gdy na placu Solnym zamiast kubełków z kwiatami stały kramy solne. "Plac... stosownie do swojej wielkości, ma niewiele domów, za to niektóre nie mniej wspaniałe niż w Rynku" - pisał Bartłomiej Stein, autor XVI-wiecznego opisu Wrocławia. Jesteśmy niemal pewni, że to naszą kamienicę (a właściwie kamienice, bo wtedy były to jeszcze dwa domy) miał na myśli wrocławski geograf. Ostatecznie już w średniowieczu miała tu swoją siedzibę jedna z najbardziej znanych wrocławskich aptek.

Dokładna data jej założenia nie jest, niestety, znana, ale wiadomo na pewno, że figurowała już w wydanym w 1489 roku zarządzeniu rady miejskiej o działalności aptek w mieście. Jej godłem był Murzyn (Apotheke zum Schwarzen Mohren).

To jedno z najwcześniejszych i najpopularniejszych godeł zarówno w Polsce. Kraków np. miał już w 1523 roku przy ul. Floriańskiej aptekę "Ad Aethiopes" - "Pod Murzynami", w której inwentarzu figurowały "dwa murziny". Wrocławska apteka miała wprawdzie tylko jednego Murzyna, ale za to dwie mumie. Były one częścią zbiorów dr. Laurentiusa Scholza, znanego przyrodnika i lekarza, założyciela pierwszego na Śląsku ogrodu botanicznego, przy dzisiejszej ul. Wierzbowej. Rosły tam sadzonki pomidorów i papryki z Peru, ziemniaki, a nawet krzaki tytoniowe z Indii! W zbiorach przyrodniczych kuriozów doktora Scholza znalazły się także zabalsamowane ciała mieszkańców Egiptu.

Gdy uczony Laurentius umarł w 1599 roku, jego kolekcję przejął właściciel apteki na Solnym Jacobus Krause, śmiały eksperymentator. Wśród klientów apteki krążyły opowieści, że proszek z zabalsamowanego ciała dodawano do lekarstw, aby zwiększyć ich skuteczność. I podobno skończyło się to zjedzeniem mumii męskiej. Mumia kobieca przetrwała do dziś i znajduje się w Zakładzie Antropologii  Uniwersytetu Wrocławskiego.

Więcej o kamienicy przy pl. Solnym czytaj tutaj [KLIKNIJ]

Wszystkie zdjęcia
  • Jedyny w Polsce dom na linach
  • Unikatowy galeriowiec z ul. Kołłątaja
  • Tajemnice kamienicy Pod Murzynem
  • Wrocławski Manhattan
  • Pawilon Czterech Kopuł
-->
Więcej tematów - Wrocław
Wiadomości z Wroclawia
Magazyn Wrocław
Imprezy we Wrocławiu
Sport we Wrocławiu
Komunikacja we Wrocławiu