Pawilon Czterech Kopuł

5/8

MIECZYSŁAW MICHALAK

Znajduje się obok Iglicy, zaprojektowany został na Wystawę Stulecia przez Hansa Poelziga. To tutaj urządzono w 1913 roku ekspozycję historyczną, obrazującą dzieje wojen napoleońskich. Otwierał ją dział osobistości, w którym zgromadzono portrety, statuetki i marmurowe popiersia króla Fryderyka Wilhelma III oraz pruskich mężów stanu i wojskowych, uczestniczących w wydarzeniach lat 1813-1815. Był także dział poświęcony uzbrojeniu, umundurowaniu oraz sztuce wojennej tamtych czasów oraz dział trzeci, w którym pokazano skutki wojny wyzwoleńczej, zakończonej klęską cesarza Napoleona oraz Kongresem Wiedeńskim w 1815 roku. W ostatniej części wystawy znalazły się eksponaty pokazujące sztukę użytkową i modę czasów napoleońskich.

Z kolei w 1948 r., podczas Wystawy Ziem Odzyskanych, Pawilon Czterech Kopuł otwierał się Przedsionkiem Zwycięstwa. Na wprost wejścia stały na tle lanc dwa ogromne miecze Grunwaldu. Na ziemi leżały resztki połamanej i pordzewiałej broni niemieckiej oraz sztandary wojskowe.

Od 1953 r. Pawilon Czterech Kopuł zajmowała Wytwórnia Filmów Fabularnych. Pierwszym filmem, który tu kręcono był dramat sensacyjny "Niedaleko Warszawy", w reżyserii Marii Kaniewskiej. Swoje filmy robili tu Lenartowicz i Chęciński, Has, Holland, Kawalerowicz, Kieślowski, Kutz i Wajda. Tu powstawały słynne seriale "Czterej pancerni i pies" raz "Stawka większa niż życie".

Obecnie gospodarzem odremontowanego pawilonu jest Muzeum Narodowe.

Więcej o pawilonie czytaj tutaj [KLIKNIJ]

Wszystkie zdjęcia
  • Jedyny w Polsce dom na linach
  • Unikatowy galeriowiec z ul. Kołłątaja
  • Tajemnice kamienicy Pod Murzynem
  • Wrocławski Manhattan
  • Pawilon Czterech Kopuł
-->
Więcej tematów - Wrocław
Wiadomości z Wroclawia
Magazyn Wrocław
Imprezy we Wrocławiu
Sport we Wrocławiu
Komunikacja we Wrocławiu