Rynek 49, czyli prawdziwe secesyjne cudo

4/5

MIECZYSŁAW MICHALAK

W 2007 r. kupił ją Irańczyk Ali Dadressan, prezes Verity Development. Wylicytował nieruchomość za rekordową wówczas sumę 50 mln zł. Na remont zdecydował się jednak dopiero teraz. Była to już ostatnia kamienica w Rynku, która miała starą elewację.

źródło: Fotopolska.eu

Budynek przy Rynek 49 to jedna z najpiękniejszych kamienic w Rynku z charakterystyczną szklaną kulą u szczytu. Wybudowana w 1903 roku jest prawdziwym secesyjnym cudem. Mieścił się w niej kiedyś dom handlowy Trautnera. Przez lata działał tam także jeden z bardziej znanych lokali we Wrocławiu - Radio Bar. Natomiast teraz na parterze mieści się Pizza Hut.

Mat. Panda Studio

Dziewięć lat temu miasto wystawiło zabytkową kamienicę na licytację. Była to ostatnia nieruchomość w Rynku przeznaczona na sprzedaż. Licytacja przeszła do historii jako jedna z najbardziej zaciętych i emocjonujących w dziejach Wrocławia. Cena wywoławcza 16 mln zł w ciągu zaledwie minuty została podwojona. Wszystkich przebił natomiast Ali Dadressan z Verity Development. Jednym z udziałowców tego międzynarodowego funduszu inwestycyjnego była rodzina królewska z Arabii Saudyjskiej.

Spółki z nim powiązane wygrywały wówczas wszystkie najważniejsze przetargi we Wrocławiu. Inwestor dysponował praktycznie nieograniczonymi możliwościami finansowymi. Z remontem kamienicy czekał jednak aż do teraz. Obecnie budynek zasłonięty jest rusztowaniami. Firma AIM Engineering wykonuje nową elewację. Zaprojektowało ją wrocławskie Panda Studio.

Wszystkie zdjęcia
  • Rzeźnicza 8-9
  • Kamienica Gotycka, Kościuszki 82
  • Kamienica przy pl. Konstytucji 3 Maja
  • Rynek 49, czyli prawdziwe secesyjne cudo
  • Kamienica na pl. Solnym
Więcej tematów - Wrocław
Wiadomości z Wroclawia
Magazyn Wrocław
Imprezy we Wrocławiu
Sport we Wrocławiu
Komunikacja we Wrocławiu