Poznaj piękno Gór Stołowych. To prawdziwie magiczne góry

...

Michał Machnacki 2013-04-27, ostatnia aktualizacja 2013-04-27 19:45:19

Góry Stołowe i okolice Polanicy-Zdroju zafascynowały mnie od pierwszego wejrzenia. Będąc tam w 1999 roku podczas obozu piłkarskiego, postanowiłem wracać w te magiczne miejsce za każdym razem, gdy nadarzy się możliwość wyjazdu

Góry Stołowe wraz ze swym najwyższym szczytem Szczelińcem Wielkim, 919 metrów nad poziomem morza, to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Nazwę swą wzięły z płasko ułożonych płyt, które tworzą niezwykłe formy skalne i labirynty.

Ale zacznijmy po kolei. Polanica-Zdrój to miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej położona obok Gór Stołowych. Malownicze, sanatoryjne miasteczko, spokojne i ciche, z wodą mineralną Staropolanką, mimo wielu turystów już na wstępie wycieczki pokazuje, że warto przyjechać na południowo-zachodni koniec Polski. Zwiedzamy przepiękny deptak, próbujemy wody u źródeł w Pijalni Wód i idziemy do Misia, który upamiętnia zasięg jednego ze zlodowaceń.

Z Polanicy ruszamy do Karłowa, miejscowości, z której najlepiej wyruszyć szlakiem turystycznym na Szczeliniec, który jest jednym ze szczytów Korony Gór Polskich. Krótki spacer i osiągamy niecałe 1000 m n.p.m. Wraz z licznymi turystami nie gubimy się w labiryntach skalnych, podziwiając widoki na Pasterkę i okolice.

Po zejściu z gór ruszamy do Wambierzyc, gdzie znajduje się przepiękna świątynia - Sanktuarium Matki Boskiej Wambierzyckiej, patronki ziemi kłodzkiej. Stamtąd dalsza droga prowadzi nas do Pasterki, miejscowości, która graniczy z Czechami zupełnie nietypowo, bo od północy.

Stamtąd podziwiamy oba Szczelińce - Duży i Mały.

Kolejną atrakcją na naszej trasie jest niesamowity labirynt skalny - Błędne Skały. Tam naprawdę można się zgubić, gdy zboczy się ze szlaku. Albo, co najgorsze, zaklinować w wąskich korytarzach. To przestroga dla osób puszystych.

Z Błędnych Skał kierujemy się do Kudowy-Zdroju. To kolejne przepiękne miasteczko ziemi kłodzkiej. Spacerujemy po pięknym deptaku, odwiedzamy Kaplicę Czaszek, by ruszyć w dalszą podróż do Dusznik-Zdroju i Szczytnej.

Po zwiedzeniu tych miasteczek wracamy ponownie do Polanicy na zasłużony odpoczynek.