Zespół Foliba powstał w 2005 roku. Ich muzyka bazuje na ludowych rytmach z Afryki Zachodniej, wykonują je na tradycyjnych bębnach (w tym najpopularniejszych djembe i dundunach) oraz instrumentach perkusyjnych i balafonie. Członkowie kwartetu doświadczenie zdobywali m.in. podczas podróży do krajów Czarnego Lądu i wspólnych koncertów z muzykami z Burkina Faso, Wybrzeża Kości Słoniowej, Gambii, Gwinei i Senegalu.Płyta na urodziny

Z tego ostatniego pochodzi Ablaye Badji, śpiewający multiinstrumentalista grający m.in. na strunowej korze. Muzykuje od dziecka, uczył się od wujków i dziadka. W 2012 roku przeprowadził się do Polski, tu z utworzonym przez siebie zespołem The Badji Band nagrał utrzymany w klimacie world music album "Sabaro".

Badji obecnie występuje w Folibie i to spotkanie z nim stało się punktem wyjścia do nagrania płyty. "Tan", czyli "10" w języku malinke, jest też swoistym podsumowaniem dziesięcioletniej historii Foliby. Są to w dużej mierze energetyczne, tradycyjne rytmy zagrane na bębnach, którym towarzyszą kora i balafon. Jest tu też afrykański śpiew, ale są także bardzo rdzennie brzmiące, zagrane tylko i wyłącznie na instrumentach perkusyjnych utwory "Gunee Fare" i "Dununba".
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.