Inwestycje

Co jest grane 24

6207 imprez dziś
Do poczytania
 • Linda o "Powidokach" Wajdy: "Andrzej nie żyje, ja muszę jeździć po, k**wa, całym je**nym świecie i świecić ryjem"

  Linda o "Powidokach" Wajdy: "Andrzej nie żyje, ja muszę jeździć po, k**wa, całym je**nym świecie i świecić ryjem"

  KINO

  "Powidoki" - ostatni film Andrzeja Wajdy - to polski kandydat do Oscara. Bogusław Linda, grający w nim Władysława Strzemińskiego, po śmierci Andrzeja Wajdy odpowiedzialny jest za promocję filmu zagranicą. Ta rola najwyraźniej nie za bardzo przypadła mu do gustu. Podobnie jak scenariusz filmu autorstwa Andrzeja Mularczyka. Aktor odmówił komentarza w tej sprawie, dlatego nie wiemy, czy nie prowadził swoistej gry z tłumaczką.

Nie przegap!
 • Mistrz i Uczeń. Wystawa porezydencyjna

  Mistrz i Uczeń. Wystawa porezydencyjna

  wystawa

  Wystawa Magdaleny Soboń i Barbary Mydlak podsumowującej projekt "Mistrz i Uczeń" w Galerii Sztuki Tętno "Mistrz i Uczeń" to wspólny projekt Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – Europejskiej Stolicy Kultury Wroclaw 2016. Projekt "Mistrz i Uczeń" Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju we wrześniu 2016 roku stało się gospodarzem miesięcznej rezydencji dwóch artystek związanych z Pracownią Papieru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Podczas projektu „Mistrz i Uczeń” Magdalena Soboń i Barbara Mydlak pracowały nad obiektami z wykorzystaniem różnych metod czerpania papieru, wymieniając się wspólnie doświadczeniem i pomysłami. Bardzo duży wpływ na ich twórczość miały poznawane w miejscu pobytu osoby, historia miasteczka czy zasłyszane lokalne legendy. Magdalena Soboń, która przyjechała do Muzeum w roli Mistrza, jest doktorem habilitowanym i pracuje w Katedrze Tkaniny Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się papierem ręcznie czerpanym, tkaniną unikatową, grafiką. Podczas rezydencji zainspirowała się dźwiękiem, który towarzyszy procesowi wytwarzania papieru ręcznie czerpanego, jego „narodzinom”. Swoją uwagę poświęciła odgłosom wody słyszanym w czerpalni, ale też rzeki przepływającej przez Duszniki. Każde z nagrań trwało 23 sekundy – to właśnie tyle potrzeba, aby wyczerpać kartkę papieru i to właśnie ten czas odmierzał rezydentce skupienie na „Rzeczach ze słuchania”. Artystka zainspirowana leczniczym charakterem lokalnych wód źródlanych, na swoje prace próbowała przełożyć własną analizę oddziaływania na człowieka szumów o różnej częstotliwości. Efektem pracy rezydencyjnej są obiekty z papieru o charakterze przestrzennym, nawiązujące do kształtu tuby czy odzwierciedlające rozchodzące się fale dźwiękowe. Barbara Mydlak występująca w tym duecie w roli Ucznia, to studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Sztuk Wizualnych. Jest laureatką wielu nagród oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas rezydencji w muzeum artystka kontynuowała swoje dotychczasowe poszukiwania i eksperymenty związane z okresową odnową świata, tajemnicą narodzin, śmierci i odrodzenia, jaką można zaobserwować w naturalnym rytmie przyrody. Inspirowała ją w niej istota nieskończonego cyklu, podobnego do tego, w jaki sposób powstają prace z papieru. W cyklu „Nie wiem gdzie jest mój dom” artystka postanowiła skupić się na specyfice miejsca rezydencji. Inspiracją dla jej pracy stały się m.in. góry. Jak sama mówi: „Chciałam przenieść ich energię, zabrać ją ze sobą na dłużej. Ich wiek, budowa, temperatura, wilgotność, zapach, kształt wydobyty światłem i cieniem oraz lokalne legendy i tradycje stały się obiektem mojego zainteresowania”.

Na co do kina
 • Repertuar kin
 • Pitbull. Niebezpieczne kobiety

  Pitbull. Niebezpieczne kobiety

  akcja

  Ocena 2/6

  W 2015 roku 40% funkcjonariuszy przyjętych do policji stanowiły kobiety. Wśród nich są Zuza (Joanna Kulig) i Jadźka (Anna Dereszowska). Na drodze świeżo upieczonych policjantek los szybko stawia starszych kolegów po fachu: Gebelsa (Andrzej Grabowski) i Majamiego (Piotr Stramowski). Ich doświadczenie okaże się bezcenne w starciu funkcjonariuszek ze skorumpowanymi przełożonymi, takimi jak Izabela Zych ps. Somalia (Magdalena Cielecka) oraz brutalnym, przestępczym światem mafii „paliwowej”, której macki sięgają dalej niż można sobie wyobrazić… Życie prywatne bohaterek jest równie skomplikowane. Jadźka na co dzień zmaga się z nieobliczalnym mężem (Artur Żmijewski) – pracownikiem wywiadu skarbowego, powiązanym z mafią, natomiast Zuza niefortunnie wikła się w romans z Remkiem ps. Cukier (Sebastian Fabijański), socjopatycznym gangsterem, którego dziewczyna – Drabina (Alicja Bachelda-Curuś) właśnie wychodzi z więzienia…

 • Underworld: Wojny krwi

  Underworld: Wojny krwi

  horror

  Kolejna część przebojowej serii o rywalizujących ze sobą na śmierć i życie Wampirach i Lykanach. Dwa zwaśnione światy przenikają się w brutalnej walce o supremację i przeżycie. W postać pięknej i przebiegłej Selene ponownie wcieli się Kate Beckinsale.

 • Firmowa gwiazdka

  Firmowa gwiazdka

  komedia

  Ocena 2/6

  Gwiazdorska obsada w nieświętej komedii o gwiazdkowej imprezie, na której poczujesz się jak nieboskie stworzenie! Firmowa impreza gwiazdkowa zwana popularnie „śledzikiem” to nieodłączna część miejskiego rytuału bożonarodzeniowego. Nierzadko dzieją się tam rzeczy, na których widok święty Mikołaj posiwiałby do reszty. Niejeden po takiej imprezie obudził się w miejscu przypominającym stajenkę, niejedna po 9 miesiącach próbowała sobie przypomnieć jak doszło do tego „niepokalanego poczęcia”. Zobaczcie co się stanie, gdy niezapowiedziana firmowa impreza świąteczna wymknie się spod kontroli, śledzik pójdzie na dno, klękające bydlęta przemówią ludzkim głosem, a pracownicy pewnej szanowanej firmy tak przegną choinkę, że igły będą sobie wyjmować z różnych części ciała, aż do Wielkanocy.