Wiadomości

Co jest grane 24

6424 imprez dziś
Do poczytania
Nie przegap!
 • Where is my paradise?

  Where is my paradise?

  wystawa

  "Where is my paradise?" - wystawa indywidualna Shige Fujishiro w Galerii SiC! BWA Wrocław Podczas jesiennej wystawy w galerii SiC! BWA Wrocław będzie można zobaczyć prace Shige Fujishiro. Ten japoński artysta zamieszkały w Niemczech, bada w swojej sztuce kulturowe różnice pomiędzy Wschodem a Zachodem, jego ulubionym materiałem są szklane koraliki. Uwodzicielskie obiekty Shige Fujishiro odnoszą się do symboliki rajskiego ogrodu. Mając świadomość, że zostaliśmy z niego wygnani, próbujemy jednocześnie doszukiwać się rajskiej obietnicy w małych przyjemnościach świata materialnego. Choć rzeźby Fujishiro imitują świat roślinny oraz przedmioty użytku codziennego, to dominuje w nich niezależna materialność. Miliony szklanych paciorków, druty i agrafki wzbudzają podziw, ale też zarazem niepokój. Prace uzupełnione o wypreparowane zwierzęta w całości stają się opowieścią o obiecanej idyllicznej krainie, o naszych wyobrażeniach o Edenie, ale jednocześnie o brutalnym zderzeniu z rzeczywistością. Czy to, co nas otacza, jest wystarczające? "Where is my paradise?" to wystawa zadająca pytania na różnych poziomach. O jaki rodzaj rzeczywistości tutaj chodzi? Czy to raj? Miejsce przestępstwa? Muzeum? A może zoo? Fujishiro wyplata obiekty z błyszczących, szklanych koralików, które są jednym z najstarszych elementów biżuterii oraz wczesnohistorycznym towarem wymiennym. Motywy zwierzęce, roślinne oraz zwykłe torby na zakupy, składające się z milionów lśniących paciorków, uwodzą nas swoim kunsztem i starannością wykonania. To mozolna i ciężka praca artysty, który kreuje kolejny sztuczny świat w świecie już całkowicie wykreowanym. Wykorzystując motywy biblijne odnoszące się do rajskiego ogrodu, krainy szczęśliwości czy wiecznej próby poszukiwania szczęścia, Fujishiro buduje kolejny mit, dodając kolejne warstwy narracji. Czym jest raj w obliczu zindywidualizowanych światów człowieka postmodernistycznego? Kim jest artysta, który tworzy nowe sztuczne światy i formy? Po japońsku raj znaczy dosłownie „najwyższe szczęście”. To pierwszy stopień do „czystej krainy”, w której zostaje przerwana pętla odrodzenia. Tam ani naturalność ani kreacjonizm sztuki nie miałby znaczenia. Etos raju jako idea jest piękny, ale żeby się do niego dostać, trzeba spełnić jeden warunek. Cytując piosenkę Niny Hagen: Wszyscy chcą do raju, ale nikt nie ma ochoty na śmierć. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym projektu Play with Glass – European Glass Festival.

Na co do kina
 • Repertuar kin
 • Wołyń

  Wołyń

  dramat

  Ocena 5/6

  Akcja filmu "Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

 • Bociany

  Bociany

  animowany

  Ocena 3/6

  Bociany przynoszą dzieci... A przynajmniej tak było kiedyś. Teraz bowiem zajmują się dostarczaniem przesyłek dla światowego giganta sprzedaży internetowej Cornerstore.com. Junior to najlepszy kurier w firmie, który na dodatek spodziewa się awansu. Przypadkowo jednak uruchamia Maszynę Produkującą Dzieci. W efekcie na świat zupełnie bezprawnie przychodzi śliczna dziewczynka. Junior nie ma wyjścia — musi podrzucić komuś ten kłopotliwy prezent, zanim szef się zorientuje. Wraz z Tulip, jedyną dziewczyną na Bocianiej Górze, wyrusza na pierwszą w życiu misję „narodziny”. Szalona podróż może sprawić, że powiększy się niejedna rodzina, a bociany odzyskają właściwą rolę w świecie.

 • Jack Reacher: Nigdy nie wracaj

  Jack Reacher: Nigdy nie wracaj

  akcja

  Jack Reacher (Tom Cruise) powraca w gorąco oczekiwanym filmie „Jack Reacher: Nigdy nie wracaj”. Wraz z nim powróci jego szczególna, niezachwiana wizja sprawiedliwości. Gdy major Susan Turner (znana z hitowego serialu „Jak poznałem waszą matkę” Colbie Smulders), kierująca jednostką dochodzeniową, w której przed laty pracował Reacher, zostaje aresztowana za zdradę, Jack nie cofnie się przed niczym, by udowodnić jej niewinność, a przy okazji odkryć potężny spisek rządowy z udziałem armii. Film powstał na podstawie osiemnastej powieści Lee Childa, składającej się na bestsellerowy cykl książek, które na całym świecie rozeszły się w ponad 100 milionach egzemplarzy. W postać Reachera ponownie wcieli się megagwiazda Hollywood - Tom Cruise. Za kamerą stanie Edward Zwick, reżyser „Wichrów namiętności", „Miłości i innych używek", „Krwawego diamentu". To nie pierwsza współpraca Cruise-Zwick, w 2003 roku pracowali przy przebojowym „Ostatnim Samuraju".

Tematy ważne dla Wrocławia
Tematy
Miejsca
Komunikacja
Edukacja
Tematy ważne dla Wrocławia
Ludzie