Kronika policyjna

Co jest grane 24

6853 imprez dziś
Do poczytania
Nie przegap!
 • Yang Shuanglin. Współczesny chiński wenren: malarz i erudyta

  Yang Shuanglin. Współczesny chiński wenren: malarz i erudyta

  wystawa

  Wystawa "Yang Shuanglin. Współczesny chiński wenren: malarz i erudyta" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu W dawnych Chinach wenren – erudyta, uczony, literat, urzędnik, był przedstawicielem wykształconej warstwy społecznej i jednocześnie twórcą wysokiej kultury i sztuki chińskiej. Postać wenren łączyła w sobie zarówno artystę, malarza, kaligrafa, pisarza, poetę ale i muzyka. Chiński erudyta często obejmował stanowisko urzędnicze, ale nie było to konieczne, aby zostać wenren. Erudyta często był kolekcjonerem antyków, w swoim życiu i gabinecie otaczał się pięknymi przedmiotami. Wenren mógł zostać każdy, niezależnie od pochodzenia. Yang Shuanglin – artysta, malarza, kolekcjoner dawnej sztuki chińskiej, wicedyrektor Instytutu Tradycyjnego Malarstwa w Xi’an oraz dyrektor Związku Artystów w Xi’an, wpisuje się w ideę współczesnego wenren. Studia z zakresu tradycyjnego, pejzażowego malarstwa chińskiego odbył w Chińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hangzhou. W swoim malarstwie odwołuje się do korzeni tradycyjnego malarstwa chińskiego, jednak nie rekonstruuje go, a za pomocą tuszu i farb analizuje oraz interpretuje zagadnienia związane z pejzażem. Malarstwo Yang Shuanglina zaprezentowane w Muzeum Narodowym we Wrocławiu należy dogatuneku chińskiego malarstwa pejzażowego shanshiu (góry i woda). W kompozycjach tworzonych przez artystę dominują przedstawienia Gór Qin z Prowincji Shaanxi oraz Wen Anyi – dawnej przystani cesarskiej poczty, którą Yang Shuanglin zrewitalizował.Na wystawie poza malarstwem Yang Shuanglina znajdą się również obiekty związane z tradycyjną pracownią chińskiego artysty między innymi cztery „skarby gabinetu”, oraz przedmioty związane z życiem codziennym dawnych wenren. Kuratorki: Dorota Mielecka-Róż, Katarzyna Matuszczyk-Lu

Na co do kina
 • Repertuar kin
 • Sully

  Sully

  dramat

  Ocena 2/6

  15 stycznia 2009 roku Airbus A-320 linii US Airways wystartował z lotniska LaGuardia w Nowym Jorku. Gdy przelatywał nad Manhattanem, w maszynę uderzyło stado dzikich gęsi, niemal natychmiast unieruchamiając oba silniki. Pilot Chesley Sullenberger III nie stracił zimnej krwi i udało mu się dokonać niesamowitego wyczynu – wylądował na rzece Hudson, ratując życie 155 pasażerów. Ogłoszony przez media bohaterem, krótko cieszył się sławą. Choć wciąż napływały zaproszenia do popularnych programów, coraz częściej zaczęto podawać w wątpliwość słuszność jego decyzji. Clint Eastwood może i ma już 86 lat, ale najwyraźniej nie zamierza zwolnić tempa – oparty na faktach Sully to 35. film w jego reżyserskiej karierze. Choć cud na rzece Hudson uznano za wyjątkowe wydarzenie w historii lotnictwa, u Eastwooda happy end to zaledwie początek: prawdziwe kłopoty dopadły Sullenbergera dopiero po wypadku. Z pomocą grającego tytułową rolę Toma Hanksa (z fryzurą, której nie powstydziłby się sam doktor Emmett Brown) udowadnia, że społeczeństwo nikogo nie kocha bardziej niż zwykłych ludzi wykazujących się niezwykłą odwagą. Co nie przeszkadza mu w jednoczesnym pomniejszaniu ich zasług.

 • Vaiana: Skarb oceanu

  Vaiana: Skarb oceanu

  animowany

  Ocena 4/6

  Trzy tysiące lat temu najdzielniejsi żeglarze na świecie przemierzali wody południowego Pacyfiku i odkrywali wyspy Oceanii. Jednak w pewnym momencie ich wyprawy ustały na całe tysiąc lat i nikt nie wie dlaczego... "Vaiana" to opowieść o przygodach nastolatki, która, chcąc dokończyć dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję. Podczas podróży poznaje potężnego niegdyś półboga Maui. Od tego momentu wspólnie żeglują przez bezmiar oceanu, który nie szczędzi im karkołomnych przygód, obfitujących w spotkania z ogromnymi potworami.

 • Sprzymierzeni

  Sprzymierzeni

  thriller

  Ocena 4/6

  Robert Zemeckis, twórca „Forresta Gumpa”, „Lotu” i „The Walk. Sięgając chmur”, przedstawia szpiegowski thriller z elementami romansu rozpisany na dwoje aktorów – laureatkę Oscara Marion Cotillard („Niczego nie żałuję – Edith Piaf”) oraz Brada Pitta. 1942 rok, Afryka Północna. Max Vatan (Pitt), oficer wywiadu, spotyka na swej drodze działaczkę francuskiego Ruchu Oporu Marianne Beausejour (Cotillard), zaangażowaną w śmiertelnie niebezpieczną misję na tyłach wroga. Ich ponowne spotkanie w Londynie i losy ich związku naznaczone są wspomnieniami wojny. Za scenariusz filmu odpowiada Steven Knight, którego scenariusz do filmu „Niewidoczni” przyniósł mu nominację do Oscara i nagrody BAFTA.

Tematy ważne dla Wrocławia
Tematy
Miejsca
Komunikacja
Edukacja
Tematy ważne dla Wrocławia
Ludzie